NEBE PEKLO - dokumentární film Davida Čálka o tom, že mezi nebem a peklem je spousta místa pro rozkoš

Dokumentární film

Nový český dokument z cyklu Bez cenzury, vzešlý ze soutěže pořádané společností HBO Česká republika a realizovaný v její vlastní produkci, nahlíží do komunity lidí s neobvyklými koníčky označované zkratkou BDSM (Bondage, Dominance, Sadismus, Masochismus).

Portrétuje několik mužů a žen, kteří se vyžívají v extrémně bolestivých či navenek nestandardních formách rozkoše.

Jednou z nich je dívka zvaná Fronéma, jež se během pekelnického rituálu nechá zavěsit na háky za kůži na zádech. Dalším protagonistou je softwarový architekt, který si říká Altair a rád se obléká do koňských masek a postrojů. V klíčové epizodě absolvuje kuriózní dostihy na soukromém pozemku. Třetí sledovanou osobou je Terezie, jež pracuje ve štábu Strany zelených a libuje si v kuriózních erotických praktikách. Film si všímá její proměny v souvislosti s těhotenstvím a narozením dítěte. Důležitou vedlejší postavou je domina Aradia, která kdysi odhalila svou identitu v pořadu Tabu a byla za to vyhozena z práce...

Režisér David Čálek ukazuje hrdiny své mozaiky bez skandálního přídechu i falešného moralizování. Všichni aktéři se představují i v civilních podobách a o svých zálibách podrobně hovoří.Vysvětlují jejich zrod, vývoj i vliv na soužití s bližními.

Dokument upozorňuje také na historické kontexty sledovaných jevů. Zkoumá posttotalitní společnost, jejímž průvodním znakem by měla být tolerance vůči různorodým minoritám. Vypráví o exotech, kteří působí navenek abnormálně, nikomu však neubližují a jsou zajímaví svou jinakostí.

Dokument Nebe Peklo je vůči lidem, kteří v něm vystupují, všímavý a empatický. Jeho podtext tvoří úvaha o hraničních formách svobody.